Kalkula�ka hubnut�

Šárka Štědrová

zdroj nahraný příspěvek

vloženo 17.01.2014

3 x uložení
1 x komentář

Vegetariánství versus veganství

Je první nebo duhý styl stravování cesta k hubnutí? Udělala jsem si pro sebe malý průzkum : )

Na úvod svého zamyšlení se musím doznat, že jsem všežravec, jak mě Pán Bůh stvořil. Je to tak : )

Určitě jste také četli děsivá čísla, kdy snědené maso zůstává v těle i 48 hodin, než z těla odejde. To nezní moc sympaticky. Proto je k zamyšlení, když se člověk potřebuje pročistit, shodit nějaké to kilo, zda není vhodné na chvilku vynechat maso. Tělo nám za to poděkuje, pročistíme si střeva a odložíme spostu nečistot z těla.

Proč nejíst maso?

Vegetariáni jsou lidé, kteří se snaží žít bez konzumovaní masa, ať už z důvodů etických, nebo prostě proto, že jim maso nechutná. U veganů je to potom ještě extrémnější, ti nejedí ani produkty od zvířátek jako jsou mléčné výrobky, sýry, jogurty, med... a vajíčka.

Tito lidé, vzhledem ke svému přesvědčení, kdy se chtějí chovat ke zvířatům jako k sobě rovným, nenosí ani výrobky z kůže, vlny, hedvábí... Navíc jsou zde i ekologické důvody. K vyprodukování stravy pro vegetariána je třeba méně, vody, energie a celkově zanechává menší stopu v ekosystému naší planety než strava vyprodukovaná pro všežravce, to slovo zní dost dravě : )

Je to pěkné, já osobně to obdivuji, ale v dnešním světě je to dost náročný koníček, všechny tyto zásady dodržovat : )

Pokud se rozhodnete krádkodobě, jako já, nebo dlouhodobě nejíst maso, je třeba do jídelníčku zařadit více ovoce, oříšků, celozrnných obilnin a zeleniny, aby strava obsahovala dostatečné množství vitamínů a vlákniny. Ten obrázek vegetariánské pyramidy je pěkně názorný, ukazuje co všechno nesmí v jídelníčku chybět.

Pro mě není žádné utrpení dát si na 14 dní dietu bez masa. Ve světě je tolik ispirace na úžasná vegatariánská jídla, že stačí jen hledat a experimentovat, k zemím, kde umí fantasticky vařit i bez masa patří Indie, dálný východ, ale třeba i italské těstoviny nebo mexické tortily jsou tak chutné, že se i masojedlíkovi stane, že ukápně slina : )

Nebudu vás více zržovat. Já už jsem asi stará na nějaké dramatické změny i co se týká stravování. Ale občas zařadit lehkou vegetariánskou stravu se mi líbí a sama jsem si vyzkoušela, že to u mě krásně funguje i pro redukci váhy. Navíc ať už budete chtít nebo ne, jak se tělo pročistí, bude se vám lépe spát a budete mít celkově lehčí hlavu : )

Mrkla jsem se tady na pár receptů, které doma dělám a ani rodina neprotestuje, že je šidím a že jim to nechutná. Tak třeba některá jídla zařadíte do svého jídelníčku i vy:

inspirace z Mexika

Guacamole od Milušky
Domácí nachos lupínky od Milušky
Chřest se žampióny ve výborné lehce pálivé omáčce od Silvie
Domácí tortila od Katky
nebo výborná špenátová quesadilla od Šárky

inspirace z dálného východu

Hummus z cizrny od Milušky
Vinné listy od Lucky

inspirace z Indie

Ovesnočočkové placky od Silvie
Cottage sýr s vůní Indie od Táry
Vynikající domácí indické plackochleby Paratha, mňam

Tak dobrou bezmasou chuť : )

Irenka K.

Něco na tom vegetariánství je. Já když se nad tím zamyslím, tak jím tak 2 vegetriánská jídla na 1 masové jídlo. Ryby a kuřecí maso by mi v jídelníčku chybělo. Ale jako krátkodobá odlehčovací dieta se mi ten nápad líbí Šárko : )

nevhodný obsah
nahlásit nevhodný obsah

Příspěvek je z fotoalba

Mohlo by Vás zajímat