Kalkula�ka hubnut�

Adéla Hrochová

zdroj nahraný příspěvek

album Obezita
vloženo 04.06.2013

3 x komentář

Chirurgické řešení obezity

Kamarádka teď řešila problematiku chirurgického řešení obezity kvůli vážným zdravotním problémům své maminky. Myslím, že je to téma, které by mohlo zajímat i jiné lidi. Ikdyž rozumní doktoři říkají, že nejlepší operace je žádná operace.

Obezita

Jedním z ukazatelů je BMI. Jak jste na tom si můžete spočítat na kalkulátoru hubnutí zcela vpravo.
Obezita I stupně(mírná) BMI 30 – 35
Obezita II stupně(střední) BMI 35 - 40
Obezita III stupně (morbidní) BMI nad 40
Další jednoduché zjištění začínající obezity je podle měření obvodu pasu:
ženy nad 80 cm nad 88 cm
muži nad 94 cm nad 102 cm

neovlivnitelné příčiny obezity

• genetické dispozice (25 %)
• schopnost spalovat tuky a cukry
• aktivita enzymů tukového metabolismu
• citlivost k inzulinu

ovlivnitelné příčiny obezity

• těhotenství
• laktace
• disbalance mezi energetickým příjmem a výdejem

Tyto 3 poslední rizikové faktory můžeme ovlivnit správnou a vyváženou stravou. Je třeba myslet na to, že již mírný váhový úbytek(5-10 %) přináší snížení počtu a intenzity zdravotních komplikací, a tím i značné zlepšení kvality života.

Nezapomeňte, že chirurgické řešení, je až to nejkrajnější řešení, kdy selžou klasické metody redukce váhy i za pomoci farmakologické stimulace.

Sleeve resekce žaludku

Sleeve resekce žaludku, neboli tubulizace žaludku je restrikční operační zákrok, jenž se provádí v celkové anestezii laparoskopicky a spočívá ve zmenšení žaludku o 70-85%. Operace trvá obvykle kolem 2 hodin. Podélně se přeřeže a přešije v celé délce vakovitý dutý orgán tak, aby tvořil jenom trubici nebo rukáv. Resekční linie v délce v délce cca 30 cm začíná cca 6-7 cm před pylorem a končí hned na přechodu jícnu v žaludek, těsně pod bránicí.

Operací se nejenom sníží kapacita žaludku jako rezervoáru, ale sníží se až vymizí pocit hladu nalačno. Porce jídla se dramaticky sníží a pacient hubne, v rychlejším tempu a ve větší míře než je tomu u bandáže žaludku. Pacienti obvykle snáší pooperační období bez větších potíží, kvalita života se výrazně zlepší.

Na rozdíl od adjustabilní bandáže není Sleeve resekce žaludku regulovatelná ani metoda, která umožňuje opertivní návrat k původní podobě žaludku.

Bandáž žaludku

Gastrická bandáž žaludku se provádí laparoskopicky v celkové anestezii, během operace se nemusí z břišní dutiny nic odstraňovat a nemusí se otevírat trávící trakt. Podstatou operace je přiškrcení horní části žaludku, takzvanou bandáží. Používá adjustabilní silikonový kroužek, na jehož vnitřní straně je balonek, jehož objem lze regulovat pooperačně vpichem speciální jehlou přes kůži do komůrky v podkoží. Komůrka je spojena pomocí plastové hadičky s balonkem. Míra přiškrcení žaludku závisí na objemu balonku bandáže.

Přiškrcení horní, vstupní části žaludku vede k tomu, že již po prvních soustech jídla dochází k subjektivnímu pocitu pacienta, že má plný žaludek. Chuť k jídlu se nesníží, ale za pomoci implantované bandáže se nedostavuje pocit nezvládnutelného hladu. Tlak balonkové manžety na nervová zakončení v horní části žaludku signalizuje mozkovým centrům pocit plného žaludku.

Dietologické usměrnění umožňuje snížit denní dávky stravy bez velkého trápení hladem, bez trýznivého pocitu prázdného žaludku na takovou míru a na tak dlouhou dobu, jaká by nebyla bez operace dosažitelná. Postupně dochází k úpravě hladiny cukru v séru, konkrétně při ztrátě 30 kg z nadváhy je riziko diabetu II typu sníženo 14-ti násobně. Dochází i ke snížení hypertenze, i když v trochu menší míře. Snížení váhy zmírňuje potíže s klouby a umožňuje fyzickou aktivitu, zvýšený výdej energie. Váhový úbytek v průměru přesahující 35 kg trvá při dlouhodobém sledování i více než 5 let po operaci.

Gastrický bypas Roux en Y

Bypas žaludku je chirurgické rozdělení žaludku na horní menší část a dolní větší část, která zústává vyřazena. Gastrický bypas patří mezi nejůčinnější metody chirurgické léčby obezity a s ní spojených metabolických poruch. Je to laparoskopicky prováděná operace, u které se kombinuje restrikce (zmenšení objemu žaludku) s mírnou malabsorbcí (zmenšením plochy vstřebávání).

Potrava z malé horní části žaludku (tzv. "pouch") se dostává do tenkého střeva, které tvoří rameno cca 150 cm dlouhé a spojuje se s biliopankreatickou kličkou, cca 50 cm dlouhou, vedoucí jenom trávicí šťávy a žluč. Trávenina pak putuje společným ramenem, kde je již umožněno trávení a vstřebávání živin. Střevo tak tvoří tvar písemna „Y“. Při modifikaci s větší délkou (distální gastrický bypas) dochází k výraznější malabsorbci a výraznějšímu hubnutí.

Plikace žaludku

Laparoskopická plikace žaludku je nová bariatrická operace s restrikčním účinkem. Provádí se laparoskopicky a principem je zmenšení objemu žaludku.

Při plikaci se z organismu nic neodstraňuje, jenom se jeho stěna zanořuje bez otvírání trávícího traktu do prostoru žaludku a podélně se přešívá nevstřebatelnými stehy. Toto se opakuje 1-3 x podle potřeby, a to v délce 20-30 cm.

Operační zákrok se provádí v celkové anestezii laparoskopicky a trvá obvykle do dvou hodin. Rizika komplikací jsou ve srovnání s jinými restriktivními bariatrickými zákroky nízká, protože se v organismu neponechává žádný implantát z cizího materiálu (gastrické bandáže) ani se neotvírá a neresekuje stěna žaludku (sleeve resekce žaludku, bypas žaludku). Pooperační období vyžaduje intenzivnější péči a pobyt v nemocnici, podobný jako po sleeve resekci, t.j. cca 5 dní, protože zanořená čásť žaludku je zpočátku podrážděná a oteklá. Bývá pravidlem, že pacienti v prvních dnech trpí nutkáním na zvracení a vyžadují medikamentosní tlumení potíží a infusní léčbu.

Plikace tak vede nejenom k poklesu kapacity žaludku, ale i ke snížení schopnosti žaludku rozpínat se při jídle a ke snížení pocitu hladu - podobně jako je tomu po Sleeve resekci. Porce jídla sa dramaticky sníží a pacient hubne podobně rychle jako po Sleeve resekci, rychlejším tempu a zpravidla ve větší míře než je tomu po bandáži žaludku. Míru hubnutí dále pooperačně nelze regulovat, resp. její dobu prodlužovat, jako je to s výhodou možné po adjustabilní bandáži žaludku. Pacienti po Plikaci žaludku, až na navalování v prvních dnech, pak obvykle snáší pooperační období bez větších problémů, kvalita jejich života sa výrazně zlepší.

O vhodnosti chirurgického řešení je vždy třeba poradit se s ošetřujícím lékařem.

Budu všem, kdo potřebují podobné věci řešit, moc držet palce. Nejhorší řešení je rezignovat, vzdát to. I u morbidní obezity je šance vrátit se zpět do plnohodnotného života. Je důležité chtít a hlavně mít podporu nejbližších.

Katka Šimáčková

Rozhodně se nejedná o "kosmetickou" operaci, jak by se někdo mohl nadchnout. Určitě je lepší přirozená cesta zdravé stravy a pohybu. Bohužel je hodně extrémních případů lidí, kteří nejsou schopni přirozeně redukovat váhu, jsou nepohybliví, a jde jim skutečně o život, pokud váhu nesníží. Zvažovala bych chirurgické řešení pouze v těchto krajních případech. Je třeba mít na mysli, že sleeve resekce a gastrický bypas je absolutně nevratná operace!

nevhodný obsah
nahlásit nevhodný obsah

Renata Ata Atinka

Po shlédnutí příběhu, který jsem nedávno viděla v TV, jak dopadla 38 letá paní Pavla Špadrnová po nepovedené bandáži žaludku, tak v žádném případě bych nedoporučovala. Má následkem operace velmi vážné neléčitelné zdravotní problémy, bylo to k pláči. Chudák paní.

nevhodný obsah
nahlásit nevhodný obsah

Miluška Zahradníková

S tím nejlepší operace - žádná operace souhlasím Adélko. Nechci však rozhodně zlehčovat vážnost problému. Lidí s nadváhou vidíme všude kolem sebe více než dost. Morbidní obezita, která už nedovoluje běžný pohyb a způsobuje vážné problémy se srdíčkem a s cukrovkou není žádná legrace. Co na to říct? Budu rodině Tvé kamarádky držet palce.

nevhodný obsah
nahlásit nevhodný obsah

Příspěvek je z fotoalba

Mohlo by Vás zajímat