Kalkula�ka hubnut�

Příspěvek si uložili

Další příspěvky

dieta .cz

dieta .cz

zdroj nahraný příspěvek

vloženo 07.02.2015

4 x uložení

Co je to glykemický index? GI?

Glykemický index je veličina, která udává rychlost využití glukózy tělem v souvislosti s konzumací potravin. Jak ovlivňuje glykemický index hubnutí? Jak to všechno funguje? Co máme jíst a jakých jídel se vyvarovat?

Co je to glykémie, hypoglykémie a Hyperglykémie?

Glykémie = krevní cukr

Vyjadřuje hladinu glukózy v krvi. Distribuci glukózy do buněk umožnuje hormon inzulin, který vylučuje slinivka břišní, množství vylučovaného inzulinu je závislé na druhu potravy. Nadměrné vylučování inzulínu podporuje ukládání tuků.

Hypoglykémie = příliš nízká hladina cukru v krvi

Je často spojována s náhlými pocity vlčího hladu, se zvýšenou chutí na sladké, s pocity nervozity, nesoustředěnosti i s bolestmi hlavy. Hypoglykémie je s pojená s riziky jako je imfarkt nebo paralytický záchvat, který má negativní vliv na mozek.

Hyperglykémie = příliš vysoká hladina glukózy v krvi

U pacientů, kteří trpí hyperglykémií dlouhodobě dochází nejčastěji k poškození očí, nervů, ledvin a cév. Krátkodobé komplikace souvisí s aktuální velmi vysokou hladinou glykémie. Krátkodobé komplikace s velmi vysokou hladinou glykémie se projevují dehydratací, pocity žízně, nevolností až zvracením, bolestmi břicha, častým močením, nejasným viděním, hlubokým rychlým dýcháním, acetonovým zápachem z úst, nízkým krevním tlakem (hypotenzí), podrážděností, únavou, spavostí.

Co to je GI – glykemický index

Glykemický index zjednodušeně řečeno určuje křivku hladiny cukru v krvi, ve sledovaném čase 2 hodin, po konzumaci dané potraviny. Názorně si křivky můžete prohlédnout na grafu. Měrná jednotka vychází z hodnot glukózy, která má glykemický index 100. Pro hubnoucí je tedy podstatné sledovat nejen kalorickou hodnotu potravin, ale i jejich GI.

Ve srovnávacím testu, kdy se konzumovaly potraviny stejné kalorické hodnoty, bylo zjištěno, že dochází k rychlejšímu zhubnutí při konzumaci potravin s nižším glykemickým indexem. Je to logické, po konzumaci jídla s vysokým glykemickým idexem prudce stoupne hladina cukru v krvi, slinivka břišní začne produkovat inzulín, aby vysokou hladinu cukru v krvi co nejrychleji snížila. Následně začne cukr prudce klesat, tělo vylučuje inzulín s jistou setrvačností, což způsobí klesnutí hladiny cukru pod normální hladinu a nastane hypoglykémie. A to se projeví po hodině až dvou po jídle, nutkavou chutí na výrazně sladké nebo slané jídlo. Vybíráním jídel s nízkým glykemickým indexem se tohoto nešťastného rozkolísání organismu krásně vyvarujeme.

Nízký glykemický idex = GI 55 nebo méně

Většina ovoce a zeleniny, fazole, minimálně upravované obilniny, nízkotučné mléčné produkty, oříšky...

Neutrální glykemický idex = GI 56–69

brambory, kukuřice, bílá rýže, kuskus, sladké krabicové snídaňové cereálie...

Vysoký glykemický index = GI 70 nebo více

Bílý chléb, rýžové pufované chlebíčky, sušenky, dorty, pečivo z bílé mouky...

Vybírejte si vhodné potraviny, které vám pomohou kontrolovat hladinu cukru v krvi

Hlídat si glykemický index potravin je tedy důležité pro všechny, kteří chtějí zdravě jíst a ještě důležitější pro všechny z nás, co potřebují redukovat svou váhu.

Možná pro vás může být překvapením, že odborníci srovnávají konzumaci bílé rýže s konzumací bílého cukru. Argument je jednoduchý – bílá rýže má vysoký glykemický index. Vybírejte si proto celozrnnou rýži, nebo zkuste i červenou a indiánskou rýži.

Vyměňte vysoký GI za nízký GI

Instantní ovesná kaše – Ovesné vločky
Kukuřičné lupínky – Ovesné otruby
Pečené brambory – Celozrnné těstoviny nebo bulgur
Bílý chléb – Celozrnný chléb
Kukuřice – Hrášek nebo listová zelenina
Bílá rýže – Celozrnná rýže

Příspěvek je z fotoalba

Mohlo by Vás zajímat