Kalkula�ka hubnut�

Autora si uložili

Původní příspěvek

Marie Dostálová

Romana Lysoňková

zdroj nahraný příspěvek

album CVIČENÍ
vloženo 25.11.2017

Běhání a hubnutí?

Já vím, že jde hubnout jen jídlem, bez pohybu. Ale je to hodně tvrdé a člověk musí hlídat každé sousto, které sní. Více doporučované je kombinovat zdravou stravu se zdravým pohybem nejlépe na čersvém vzduchu.

Už jsem tady kdysi psala, jak jsem si koupila nové boty na běhání. Musím se přiznat, že jsem to začala brát vážně až teď na podzim.

Jakou zvolit techniku běhu?

Vážně, i ve svém věku jsem začala s běháním. Nejdůležitější je pro mě pohyb venku. Ráda běhám v parku nebo v lese. Je to pro mě pohodlnější než běhání na asfaltu. Ještě abych ze sebe nedělala větší hrdinku než opravdu jsem. Začala jsem s velmi, opravdu velmi pomalým během, drobné kroky, když si to představíte, tak vždy je jedna z nohou na zemi, takže žádné velké hopsání.

Ze začátku jsem musela střídat svůj pomalý běh s chůzí, protože jsem se příšerně zadýchávala. Někde jsem se dočetla, že pokud chcete jakýmkoliv pohybem spalovat své tukové zásoby, neměli by jste se nikdy dostat do kyslíkového dluhu, takové to typické zadýchávání se. Není tedy vůbec ostuda střídat běh s chůzí.

Začátky nebyly vůbec jednoduché, jsem prostě pohodlný člověk. Daří se mi chodit si zaběhat obvykle 3 x za týden, někdy na 30 minut, někdy i na 1 hodinu. Už po prvním týdnu jsem viděla výsledky, což mě hodně povzbudilo. Méně se zadýchávám a poměr běhu ku chůzi se pomalu posouvá k běhu. Chci se postupně propracovat k tomu, abych vydržela bez zadýchávání a vzniku kyslíkového dluhu běžet 30 minut. Už mi nění 30 ani 40, tak na to jdu pomalu a z každého drobného úspěchu se raduju.

Jak správně při běhu dýchat?

Jsou na to různé názory. Mě se osvědčilo nadechovat i vydechovat ústy. Naučila jsem se soustředit na výdech. Je důležité co nejvíce vydýchnout, to nám umožní lépe se z hluboka nadýchnout a přirozeně tak zvětšovat kapacitu plic. Trošku mi to trvalo naučit se správně dýchat, protože jsem zvyklá dýchat spíš povrchově kvůli městskému vzduchu. Ale dá se to při soustředěném běhu pěkně naučit a zautomatizovat.

Jak se připravit na běh?

Ještě bych vám ráda poradila, aby jste nepodceňovali před běháním protažení. Já dělám klasické pohyby s předklonem, přesně jak známe ze školy, nááádech a výýýdech. Potom ještě pokrčím jednu nohu dozadu, chytnu rukou za nárt a protáhnu, to samé udělám na druhou nohu. Asi nemusím připomínat, že když jste začátečník jako já, vybírete si rovné terény. Až se vaše kondice zvedne a svaly zesílí, můžete se pustit i do běhu do kopce nebo z kopce.

Přeju vám ať vás běhání začne těšit jako mě. Navíc je to výborná příležitost vytáhnout nějakou kamarádku, nebo kamaráda ven.

Jaké máte s běháním zkušenosti vy?

Příspěvek je z fotoalba

Mohlo by Vás zajímat